1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
  • Dożynki Gminne 2017
  • Dancing w Marynopolu
  • 75 Lat Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej
  • Piszę, moje myśli błądzą
  • Męskiego Zespołu Obrzędowego w Budkach
  • 60 Lat Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Księżej
Previous
Next

Dożynki Gminne 2017

26, 27 SIERPNIA 
STADION TRZYDNIK DUŻY
Wystawy wieńców dożynkowych
Stoiska - Sołectwa, Policja, ODR, LGD, GKRPA, KRUS
OPS - KAMPANIA SPOŁECZNA na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Czytaj więcej »

 

Dancing w Marynopolu

GMINNY OŚRODEK KULTURY w TRZYDNIKU DUŻYM zaprasza Seniorów 60+ na Dancing połączony ze SPOTKANIEM INTEGRACYJNYM z SENIORAMI ze Świdnika i Gościeradowa. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE bezpośrednio w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym.

Czytaj więcej »

Wakacje w GOK Trzydnik Duży

WAKACJE
Z GMINNYM OŚRODKIEM KULTURY
W TRZYDNIKU DUŻYM
Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 15 lat

Czytaj więcej... 

    Są kulturalną wizytówką gminy Trzydnik Duży. Występują na ważnych imprezach obrzędowych i teatralnych w różnych miejscach w Polsce, zdobywając uznanie publiczności oraz jurorów wielu przeglądów i festiwali. Męski Zespół Obrzędowy z Budek, bo o nim mowa, obchodzi 30-lecie swojej działalności. Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w sobotę 18 maja w Gminnym Ośrodku Kultury.

    Podczas okolicznościowego spotkania z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji, zespołów artystycznych, solistów i mieszkańców gminy Trzydnik Duży, bogatą historię grupy przypomnieli jej kierownik Jan Grabowski i dyrektor trzydnickiego GOK-u Ewa Sobota. Uroczystość była nie tylko okazją do podsumowań i wspomnień, ale także wręczenia artystom podziękowań za 30-letnią pracę na rzecz rozwoju małej trzydnickiej ojczyzny i powiatu kraśnickiego. Uczestnicy jubileuszowego spotkania obejrzeli film z "Herodami" i "Misterium Męki Pańskiej oraz okolicznościową wystawę fotograficzną. Goście otrzymali również specjalny prospekt poświęcony zespołowi z Budek. 

    Uroczystość uświetniły występy zaprzyjaźnionych grup i solistów. W części artystycznej wystąpili: uzdolniona wokalistka, stypendystka marszałka województwa lubelskiego Karolina Rak, poetka z Koła Gospodyń Wiejskich w Trzydniku Dużym Maria Magdziak, KGW z Woli Trzydnickiej, zespół "Kowalanki" z sąsiedniej gminy Kraśnik oraz kapela ludowa z Trzydnika Dużego.

    Zespół Obrzędowy "Herody" z Budek powstał formalnie w listopadzie 1983 roku, a jego założycielami byli: Feliks Magdziak, Szymon Grabowski, Eligiusz Bis, Jan Tracz i Jan Grabowski. Celem grupy było kultywowanie przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji kolędowania oraz wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych. Chodząc po wioskach, wiejscy aktorzy wystawiali widowiska artystyczne, a przy okazji zbierali pieniądze na budowę świetlicy, boiska sportowego, a także budowę i wyposażenie miejscowego kościoła.

    Sztandarowym spektaklem zespołu są "Herody", do których członkowie grupy sami przygotowali stroje kolędników, a mundury otrzymali od strażaków z OSP w Liśniku Dużym. Potem do swojego repertuaru dołączyli "Misterium Męki Pańskiej" według scenariusza księdza Józefa Sądeja. Początki obydwu widowisk sięgają teatru średniowiecznego, a prezentując je aktorzy skłaniają do refleksji o świecie, historii, wydarzeniach biblijnych, a także tajemnicy narodzin i śmierci.

   O roli zespołu z Budek mówili podczas sobotniego spotkania goście jubilatów. Byli wśród nich: dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch, wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień i jego zastępca Dariusz Maciąg, przewodniczący rady gminy Marek Kosikowski i wiceprzewodniczący komisji kultury Zbigniew Wilkołek, radni rady powiatu kraśnickiego Bożena Wilkołek i Henryk Flis, a także Andrzej Gotner z wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku oraz dyrektor Banku Spółdzielczego w Trzydniku Dużym Zofia Kwiecień. Organizację sobotniego spotkania wsparli: wójt gminy Trzydnik Duży, zarząd powiatu kraśnickiego, dyrekcja Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej, Bożena Wilkołek, a także państwo Agata i Henryk Flisowie oraz Agata i Krzysztof Pudłowie.

 

 

Prospekt 

 

 

 

Galeria

Brak grafik
1034109
Dzisiaj
Wczoraj
Wszystkie
29
195
1034109

Kto jest online

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.


Polecamy

  

 

 

http://worldpc.pl/